گردشگری در استانبول

پنجشنبه 12 فروردین 1395 11:15 ق.ظ

نویسنده : رضا دانشفر
ارسال شده در:

بزرگ ترین شهر توریسم و گردشگری ترکیه، استانبول از موقعیت خود در دریای مرمره بهره برداری می کند. استانبول نیز مانند ترکیه در دو قاره اروپا و آسیا قرار دارد. آی این شهر را به سه ناحیه استانبول، بی اغلو و اسکودار تقسیم می کند. استانبول که قدیمی ترین بخش شهر است در ساحل اروپایی تراکیه قرار دارد. آب از سه جهت این بخش را در برگرفته است و بنابر این دفاع از این شبه جزیره تپه ای به آسانی انجام می شده استو استانبول دارای بندر گاه طبیعی و امن، زمین های حاصلخیز و آب و هوای ملایم است.

استانبول
استانبول

به همین دلایل استانبول پایتخت سه امپراطوری پیاپی روم، بیزانس و عثمانی بود. یسش از 120 امپراطور و سلطان در دوره ای نزدیک به هزار و ششصد سال از این شهر بر سرزمین های زیر سلطه خود حکومت می کردند. این شهر که در اصل بیزانتیوم نام داشت در سال 330 پس از میلاد به قسطنطنیه تغییر نام داد و پس از سال 1453 میلادی استانبول نامیده شد. ریشه استانبول عبارتی یونانی به معنای «به سوی شهر» است استانبول هنوز هم صد ها اثر تاریخی از جمله موزاییک های رومی، کلیسا های بیزانسی و مساجد عثمانی را حفظ کرده است. این آثار تاریخی نشانگر تمدن هایی هستند که استانبول را خانه خود نامیده اند.


استانبول
استانبول

این شهر در دوره حکومت امپراطوری عثمانی از همه لحاظ، حتی گردشگری و توریسم، گسترش یافت و در نزدیکی سواحل ساختمان هایی بنا شد .خلیج بلندی که شاخ طلایی نام دارد استانبول را از بی اغلو جدا می کند. بی اغلو ناحیه است که دفاتر، فروشگاه ها و حومه شهر را در خود جای داده است. ناحیه سوم یعنی اسکودار، در آن سوی تنگه بوسفور و در ساحل آسیایی قرار گرفته است.

استانبول
استانبول

در این ناحیه ساحتمان های جدید و صنایع جای گرفته اند. پل ها و کشتی های حمل مسافر و کالا امروزه این سه ناحیه را با یکدیگر مرتبط می کند. گرچه استانبول دیگر پایتخت ترکیه نیست اما این شهر با حداقل 7 میلیون نفر جمعیت مرکز اقتصادی، اجتماعی و گردشگری ترکیه باقی مانده است.

استانبول
استانبول

یکی از اصلی ترین منابع درآمد این شهر، گردشگری می باشد؛ سالانه تعداد زیادی مسافر از 5 قاره مختلف به این کشور وارد می شوند و از این رو دولت این کشور، هزینه زیادی را برای تقویت زیرساخت گردشگری این شهر انجام داده است.
دیدگاه ها : () 
برچسب ها: ترکیه ، استانبول ، گردشگری استانبول ، توریسم ،
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic